29 marca 2024

Dobry Kod w Programowaniu Wymaga nieraz Usuwania zbędnych Rzeczy

Dobry Kod w Programowaniu Wymaga nieraz Usuwania zbędnych Rzeczy
Usuwanie zbędnych rzeczy nie jest tylko wizją dentystów, lekarzy, stolarzy, pisarzy i kucharzy. Tak samo jak dobry smak nieraz wymaga milimetra mniej przypraw, tak samo kod w programowaniu wymaga usuwania zbędnych rzeczy. Wszystko to jest w zasięgu osoby, która zna już język programowania i może się kupić na jego szczegółach. Kodowanie nigdy nie przestanie mieć znaczenia w życiu człowieka.

Każdy programista wie, że im krótszy i prostszy kod, tym bardziej przejrzysta wiedza o działaniu programu. Bycie lepszym programistą wiąże się z umiejętnością usuwania zbędnych rzeczy z kodu. Jaka jest różnica między dobrym i złym kodem? Jest ich naprawdę wiele!
Kod jest już standardem i podstawą wszelkiego języka, w tym języków programowania. Jego znajomość jest wymagana i myślę, że oczywista dla wielu informatyków, szczególnie programistów. Dlatego drugim etapem wtajemniczenia programistycznego jest wiedza o modelach i wymaganiach.
Rozwój sztucznej inteligencji spowoduje, że kod będzie generowany a nie pisany. Dlatego trzeba skupić się na modelach i wymaganiach, które jeszcze nie są w stanie ogarnąć maszyny.
Tak naprawdę kod nigdy nie przestanie istnieć, ponieważ to na jego podstawie bazują wszelkiego rodzaju wymagania użytkowników. Kilka poziomów pracy nad produktem wymaga znajomości kodu. Jego ignorowanie spowodowałoby zmniejszenie funkcjonalności całego produktu.

Programowanie to tak naprawdę umiejętność określenia potrzebnego kodu, wiedza na temat szczegółów, które maszyna może wykonać.
Jak widzisz programista to nie tylko twórca kodu. Stworzony już kod też wymaga analizy oraz wiedzy na temat tego jak zachowa się maszyna, gdy wykona kod. Jeżeli programista nie będzie musiał pisać takiego kodu, to przynajmniej będzie musiał go śledzić i rozumieć. Wówczas będzie przewidywał jak zachowa się napisany program.
Źródło: R.C. Martin, Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty.