25 lipca 2024

Co powinny czytać dzieci?

Czytanie u dzieci, jak i u dorosłych osób jest na pewno wskazane. Jest jszcze lepiej, gdy czytamy sami dzieciom od najmłodszych lat. Czytanie codziennie książki dziecku przez około 30 minut dziennie przed snem po prostu bardzo pozytywnie wpływa na umysł.

Książki wśród dzieci

Jak to czasy pokazują książka dla dzieci nie jest już tak ważna jak komputer, ale nic straconego wszystko zależy od rodziców. Gdy tylko z dzieckiem od najmłodszych lat zaczniemy czytać książki, to właśnie ona może zostać jego najlepszym przyjacielem na całe życie.

Kiedy dziecko uczyć czytać?

Wchodzi okres szkolny a właśnie największym wyzwaniem jest nauka czytania, którą własnie rodzice muszą nauczyć dziecko czytać. Na to pytanie będzie ciężko odpowiedzieć, wszystko zależy jakie dziecko wykazuje do tego zainteresowanie. Głównym elementem, który będzie motorem napędowym do nauki czytania to ciekawość, gotować dziecka do czytania własnej książki.

Jak zacząć naukę czytania?

Jak wiemy już od dawna dzieci uczymy poprzez zabawę, gdzie możemy wykorzystać do tego m. in.:

  • gry planszowe,
  • memory,
  • literki,
  • puzzle.

Pod żadnym pozorem nie należy dziecka zmuszać do nauki czytania, ponieważ odniesiemy odwrotny skutek. Wracając do nauki czytania poprzez zabawę to zabawa jest bardziej efektywniejsza w sposobie nauki czytania. Zacznij od książek, które więcej mają obrazków niż tekstu a z czasem zmień kolejność i wybierz książki z większą ilością tekstu a mniej obrazków.

Kiedy nauka czytania poszła płynnie, to jakie książki powinny czytać dzieci?

Książki dla dzieci wprowadzają zupełnie w inny świat, który dzieci rzeczywiści bardziej się utożsamiają niż dorośli. Również wszystko zależy od wieku jaką dzieci powinny książki czytać dzieci. Książka niezależnie od tytułu, większość z nich mają cechy wspólne a są nimi: długość, kolorystyka, format jak i również jakość wykonania.

Książki powinny być dobrane odpowiednio do wieku, czyli mniejsze dzieci powinny czytać te książki, które poprawią ich naukę czytania. Natomiast starsze, które już potrafią czytać lektury, które je zaciekawią. Dziecko w starszym wieku już powie w jakie ma upodobania i same wybierają pod siebie.

Kilka propozycji książek dla dzieci, które już same czytają:

  1. „Nela i tajemnice oceanów” Nela,
  2. „Oto jest Kaśka Mira Jaworczakowa,
  3. „Emi i Tajny klub Superdziewczyny Agnieszka Mielech.

Pamiętajmy jakie korzyści przynosi czytanie książek, dlatego warto od dziecka zaszczepić w nich tą pasję. Zacznij najpierw czytać dziecku, następnie przyjdzie kolej nauki czytania a się nie obejrzysz dziecko zacznie samo czytać i wybierać książki według swoich upodobań.

Źródło: https://www.beztajemnic.pl